Życie w cieniu gór

Góry są pięknym miejscem, które jest w stanie zachwycić każdego człowieka. Przyglądając się górom, można nie wyjść z zachwytu, ponieważ są one tak wysokie, tak dumne, tak…niebezpieczne. Tak, można w nich spędzić miłe chwile, o czym świadczy chociażby książka pt. “Pięć Stawów. Dom bez adresu“, ale trzeba mieć przed nimi szacunek. Autorka tej książki – Beata Sabała-Zielińska – doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W końcu urodziła się w Nowym Targu i jest rodowitą góralką, która doskonale zna najróżniejsze, górskie tajemnice. Nic więc dziwnego, że jej książki w dużej mierze skupiają się dookoła miejsca, gdzie dziennikarka radiowa się wychowała.

“Jak wysoko sięga miłość?”

Książka, która jest właściwie rozmową z Ewą Berbeką – żoną jednego z najsłynniejszych, polskich himalaistów. Jeżeli ktoś nie słyszał o Maćku Berbece, to ma dużo do nadrobienia, ponieważ jego dokonania są ogromne. Był himalaistą, który był w stanie poświęcić wiele dla swojej pasji. Nic więc dziwnego, że jego syn podczas pożegnania swojego ojca powiedział tak:„Chciałbym podziękować Bogu za góry, które ukształtowały naszego Tatę i towarzyszyły mojej rodzinie od bardzo dawna. I wciąż będą towarzyszyć”. Warto dodać, że to właśnie góry zabrały Maćka. Himalaista zginął podczas zejścia z Broad Peak. To co kochał, go zabiło, ale nikt nie miał o to pretensji. Jak to było, kochać człowieka, który dla swojej pasji narażał życie? Jeszcze przed śmiercią Ewa Berbeka (zmarła w 2018 roku, pięć lat po mężu) zdążyła o wszystkim opowiedzieć Beacie Sabale-Zielińskiej.

“TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”

Może po tej książce, ludzie zaczną w końcu doceniać ratowników, którzy z narażeniem własnego życia idą, aby ratować innych. Beata Sabała-Zielińska długo musiała prosić, aby ratownicy chcieli z nią porozmawiać. W końcu były to osoby, które niechętnie dzieliły się z innymi osobami swoimi codziennymi spostrzeżeniami. Może dlatego, że autorka sama jest rodowitą góralką, postanowili z nią porozmawiać? Opowiedzieć o tym, że wcale nie czują się bohaterami. Ludzie mają ich za takich, ale czasem trafia się również grupa osób, mająca odmienne zdanie. Dlaczego ktoś jest w stanie hejtować drugiego człowieka, jeżeli ten tak mocno się stara? Być może odpowiedź znajdziemy w tej właśnie książce, która jest niezwykle klimatyczną opowieścią o naprawdę wielkich ludziach. TOPR – cisi bohaterowie, którzy są w stanie zrobić wszystko po to, aby móc uratować ludzkie życie, jakie często jest zagrożone w górach.

Dom autorstwa freepik - pl.freepik.com