Góry, nasze polskie góry

Może góry nie cieszą się tak wielką popularnością, jak bałtyckie plaże, ale z jednej strony to dobrze. Dzięki temu na szlakach górskich nie ma tak wielkiego tłoku i ze spokojem można zdobywać okoliczne szczyty. Co by to było, gdyby na szlakach górskich było tyle osób, ile jest w sezonie nad Bałtykiem? Góry straciłyby cały swój urok. Chociaż są takie miejsca, które czasem są zbyt mocno przepełnione. O tym właśnie traktuje książka “Zakopane, Nie ma przebacz!”. Jest z kolei inne miejsce, które oddalone od zgiełku wielkich miast, pozwala na to, aby usłyszeć własne myśli. O nim można przeczytać w książce pt. “Pięć Stawów. Dom bez adresu” (https://www.taniaksiazka.pl/piec-stawow-dom-bez-adresu-beata-sabala-zielinska-p-1444147.html). Autorkami obu książek jest Beata Sabała-Zielińska.

“Pięć Stawów. Dom bez adresu”

Może w pierwszej kolejności przenieśmy się do miejsca, gdzie jest cicho. Gdzie człowiek z okien może podziwiać niezwykłe widoki w postaci gór, które rozciągają się dookoła. Gdzie zawsze można spotkać wyjątkowych ludzi, którzy nie boją się iść do przodu, dzięki czemu są w stanie dojść do celu. Gdzie znaleźć można jedyny dom w Polsce, który formalnie nie ma adresu. Tak, mowa jest o jednym i tym samym miejscu. To schronisko znajdujące się w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie można poczuć się, jakby człowiek był oderwany od rzeczywistości. Tutaj niedźwiedź podchodzący pod drzwi schroniska to całkiem normalna sprawa. Sarny, które zaglądają do spiżarni w poszukiwani jakichś smakołyków zawsze mogą liczyć na jakiś malutki kąsek od gospodarczy. Turyści z kolei mogą zjeść najlepszą szarlotkę na świecie. O czym jeszcze człowiek nie wie, a powinien się dowiedzieć o tym schronisku? Tego możemy dowiedzieć się z tej wyjątkowej książki.

“Zakopane, Nie ma przebacz!”

Tym razem Beata Sabała-Zielińska postanowiła zaprosić do współpracy Paulinę Młynarską. Dwie kobiety, które chcą bronić Zakopanego i jego piękna. Tak, miasto samo w sobie jest niezwykle urokliwe. Tylko, że na przestrzeni ostatnich lat, coś w nim bardzo mocno się zmieniło. Góralski duch i tradycja zaczął ginąć pod wielką stertą komercjalizacji i wielkich billboardów, jakie w chwili obecnej można spotkać tutaj na każdym kroku. Człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak tu kiedyś było pięknie i wyjątkowo. Teraz tego nie ma. Autorki jawnie pokazują pewne rzeczy w swojej książce, nie przebierając w słowach. Chociaż są też takie rzeczy, które i tak pokazują, że Zakopane jest miejscem, gdzie naprawdę warto przyjechać. Jeżeli ktoś wybiera się w tamtym kierunku, to tylko z tą książką.

Miłość - obraz od Racool_studio - pl.freepik.com